Články

Zajímavosti o rajčatech
Protože sklizeň našich polních rajčat se blíží a je to zároveň naše hlavní zelenina na zpracování, rozhodli jsme se s Vámi podělit o pár zajímavých faktech o rajčatech, které jste třeba nevěděli.
❓
 
 
1. Největším producentem rajčat na světe je Čína, na druhém a třetím místě je potom Indie a Turecko. 🇨🇳
 
2. Věděli jste, že z hlediska botaniky bývá někdy rajče odborníky označováno za ovoce? Při tomhle pohledu je potom rajče druhým nejoblíbenějším ovocem, hned za banány. 
 
3. Proč jíst rajčata ? obsahují lykopen, vitamín C, draslík, kyselinu listovou a vitamín K.
Lykopen = silný antioxidant
 
4. Rajčata si v kuchyni skvěle rozumí s řadou bylinek, například bazalkou, rozmarýnem, tymiánem, koprem, mátou, majoránkou nebo koriandrem a také třeba s vanilkou. 🌿
- rajčatový džem s vanilkou lze u nás na vrátnici nebo e-shop zakoupit.
 
5. Rostliny rajčat jsou součástí čeledi Lilkovitých (latinsky Solanaceae), do této skupiny rostlin s podobnou charakteristikou patří také brambory, papriky a lilky.
 
Senážování vojtěšky

Přesně před týdnem jsme u nás senážovali vojtěšku (Medicago Sativa). Tuto senáž potom využíváme jako krmivo pro náš skot. 🌾🚜í 

Co je to vojtěška?

  • Vojtěška setá (Medicago sativaje fialově až modrofialově kvetoucí rostlina čeledi bobovitých (Fabaceae). Tato rostlina se řadí mezi důležité pícniny. Původem je z Malé Asie až Střední Asie do Evropy se rozšířila přes Řecko. 

Věděli jste, že : 

  • Vojtěšková senáž je celoroční, bezprašné, organické krmivo s vysokým obsahem vápníku, bílkovin, energie a vlákniny.
  • Má protizánětlivé vlastnosti a kontroluje střevní mikroflóru, což zlepšuje metabolismus. Významně přispívá k prevenci žaludečních vředů tím, že zvyšuje průtok slin a snižuje kyselost žaludku.
  • Toto krmivo mohou konzumovat zvířata, které "produkují hmotu" a mají vysokou potřebu vápníku a bílkovin. Z tohoto důvodu je důležitou součástí výživy rostoucích hříbat nebo telat.
  • Je také skvělým přirozeným zdrojem vápníku pro ostatní přežvýkavce, zejména pro ty, kteří se zadýchávají. Pro zvířata s onemocněním ledvin nebo jater se nedoporučuje kvůli vyššímu obsahu bílkovin a vápníku.

 Vojteška a půda:

  • Vojtěška se používá jako zlepšující plodina v osevním postupu. Seje se samostatně nebo krycími plodinami (např. s jetelem). Kvůli vysokému obsahu dusíku, nízkému obsahu zkvasitelných cukrů a nízké pufrační schopnosti se jedná o poměrně obtížně silážovatelnou plodinu.
  • Primárně se pěstuje v kukuřičné ( zde spadá okolí Mikulčic) a řepařské oblasti.
  • Díky symbióze s hlízkovými bakteriemi dokáže vojtěška ( a další luskovinyvázat dusík ze vzduchu, tak že není třeba vojtěšku hnojit dusíkatými hnojivy. Vojtěška dokáže vázat 200-300 kg dusíku na hektar půdy. Jedná se tedy o plodinu zlepšující půdní strukturu.